e kayıt,e-kayıt Sistemi

e Kayıt Sistemi,e-kayıt için neler yapılacak

Resmi İlköğretim Okulları e-kayıt uygulama kılavuzu

Posted by haberdoli Mayıs 31, 2009

e-Kayıt Sonuçları Açıklandı (yeni-2009,29 Haziran)

e-Kayıt Sonuçları Açıklandı 

 

2009-2010 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okullarına yapılacak kayıtlarla ilgili esaslar İlköğretim Genel Müdürlüğü’ nün 26/03/2009 tarih ve 2009/30 sayılı Genelgesiyle duyurulmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı uygulamaya ilişkin bir kılavuz yayınladı. Kılavuzda yer alan açıklamaya göre; “nasınıfını aynı okulda okuyan, kayıt bölgesi dışındaki kardeşleriyle aynı okula gitmek isteyen ve çalışan anne babaların işyerlerine yakın okula kaydedilmeleriyle ilgili istekler dikkate alınmayacaktır.

 

e-KAYIT UYGULAMASI KILAVUZU

(Resmi İlköğretim Okulları)
2009-2010 eğitim-öğretim yılında ilköğretim okullarına yapılacak kayıtlarla ilgili esaslar İlköğretim Genel Müdürlüğü’ nün 26/03/2009 tarih ve 2009/30 sayılı Genelgesiyle duyurulmuştu. Bu çerçevede uygulama aşağıdaki şekilde yapılacaktır:
Öğrenci Yerleştirme Komisyonları her okulun kayıt bölgesini e-okul sistemi üzerinden belirleyecektir. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında okula kaydı yapılacak olan öğrencilerin adres bilgileri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ nden alınıp e-okul sistemi üzerinden İl/İlçe kullanıcılarına gönderildikten sonra, öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği bilgiler karşılaştırılarak kaydın yapılacağı okul belirlenecek ve sistem tarafından otomatik kayıt işlemi gerçekleştirilecektir.
Öğrenciler Adres Kayıt Sisteminde kayıtlı göründükleri adrese göre yerleştirileceğinden yerleştirme işleminden önce adres kontrolü yapılmalıdır. Adresi halen bulunduğu adresten farklı görünenler güncelleme yapmak için ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmalıdır.
İlköğretim okullarına kayıt yaptıracak öğrenci velileri aşağıdaki adresten bulundukları adresin doğruluğunu kontrol ettikten sonra Bakanlık tarafından yapılacak yerleştirme işleminin sonucuna göre kayıtlarının yapıldığı okulu öğreneceklerdir.
Yerleştirme işleminde tüm çocuklar evlerine en yakın okula bir seferde yerleştirilecektir. Daha sonra özel durumlarını belgelendiren öğrenciler (şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar) nakil yoluyla istedikleri okula gidebileceklerdir. Özel ilköğretim okullarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin aday kayıtları, özel ilköğretim okulu yöneticileri tarafından aday kayıt bölümüne girildiğinde ikamet adresine göre yerleştirildiği okulun aday kaydından sistem tarafından özel okula aktarılacaktır. Ancak ikamet adresine göre yerleştirilen okulda kesin kayda geçirildikten sonra özel okula gitmek isteyen öğrenciler nakil yoluyla gidebilecek olup, özel okuldan nakil talebi gelen okullarımızın yöneticileri nakil onayını hiçbir kısıtlama ve gecikmeye mahal bırakmadan onaylayacaktır.

Diğer durumlarda kayıt ve nakil olacak öğrenciler için kayıt bölgesi zorunluluğu ve kontrolü geçerli olacaktır. Anasınıfını aynı okulda okuyan, kayıt bölgesi dışındaki kardeşleriyle aynı okula gitmek isteyen ve çalışan anne babaların işyerlerine yakın okula kaydedilmeleriyle ilgili istekler dikkate alınmayacaktır.

Adres kontrolü:

https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim/TcKimlikDogrulama/TcKimlikDogrulama.asp
Öğrenci Yerleştirme Komisyonları
Öğrenci Yerleştirme Komisyonları il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından oluşturularak okulların öğrenci alacağı çevreler her okul için ayrı ayrı belirlenecektir. Kayıt bölgeleri belirlenirken yerleşim yerinin en son adres bilgilerinin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Komisyon çalışması sonucunda kağıt üzerinde belirlenen bölgeler daha sonra e-Okul sistemine aktarılacaktır.

1. Yeni Kayıt Kontenjanı Belirleme

İlköğretim okul müdürlükleri tarafından öğretim dönemi içinde alınacak yeni kayıt öğrenci sayıları sisteme girilecektir. Yerleştirme işlemi sırasında burada girilen kontenjanlar dikkate alınacaktır.

Önemli Uyarı: Okul kontenjanı alınacak öğrenci sayısından farklı girildiği durumda daha sonra nakil hariç sisteme öğrenci aktarılamayacaktır. Nakil işlemlerinde de kayıt bölgesi kontrolü yapılacaktır. Yeni oluşturulacak şubeler varsa kontenjan girilmeden önce planlanmalıdır.

2. Kayıt Bölgesi Belirleme 

Öğrenci Yerleştirme Komisyonları tarafından belirlenen kayıt bölgeleri e-Okul sistemi içinde yer alan e-Kayıt modülüne aktarılacaktır. E-Kayıt modülünde, Ulusal Adres Veritabanından (MERNİS) alınan il, ilçe, belde, mahalle, cadde, sokak bilgileri bulunmaktadır. Bölgesi belirlenecek okul seçildikten sonra okulun çevresinde bulunan mahalle, cadde ve sokak isimleri teker teker bu okulla ilişkilendirilecektir.

Kayıt bölgesi belirlenirken her adres tek bir okulla ilişkilendirilebilir. Aynı adres 2 okulla ilişkilendirilemez.

Sokak ve caddeler bölünerek okulun kayıt bölgesine giren numara aralığı yazılabilir.

Beldenin, köyün, mahallenin, sokağın tamamı tek bir seçimle okulla ilişkilendirilebilir.
Okul için belirlenen kayıt bölgesinin raporu alınabilir.

Aynı sokak içinde tek numaralı binalar ile çift numaralı binalar farklı okullar için ilişkilendirilebilir.

Yerleşim biriminde (köy, mezra vb.) okul bulunmayıp öğrencilerin YİBO veya taşıma merkezi okula planlanmasında ilgili yerleşim birimi adresleri YİBO veya taşıma

merkezi okulla ilişkilendirilecek; yerleşim biriminde 1-5. sınıfları olup 6-8 . sınıfları taşıma ve YİBO’ya gidecek öğrenciler nakil yoluyla kayıt yaptıracaktır.

Reklamlar

121 Yanıt to “Resmi İlköğretim Okulları e-kayıt uygulama kılavuzu”

 1. nuray yesildag said

  böyle bir sistem için önce okullar arasındaki dengeyi kurmaları gerekiyor çocuğumu en iyi okula göndermek benimde hakkım

 2. Yahya said

  Bütün okullardaki eğitim seviyesini eşitlemedikten sonra e-kayıt zarardan başka bir şey değil.aynı bölgede bulunan iki okul arasında eğitimde çok büyük fark var.benim çocuğumun suçu nedir ?
  Birtarafta eğitim seviyesi çok düşükken diğer taraf kolej düzeyinde eğitim veriyor.
  Çocuklarımızın geleceği için evimizi taşıyoruz.

  • Nehir said

   Kesinlikle katılıyorum.Ev aramaya başladım.Bu sistemle eşitlik sağlamaya çalışıyorlar belki ama okullarda ki eğitim sisteminde eşitlik maalesef yok.

  • TÜLİN said

   kesinlikle katılıyorum bizim okulumuzdan dolayı benim kardeşimin geleceği bitti şimdi kendi çocuğum başlıcak okula göz göre göre nasıl gönderebilirim.bu nasıl bir sistemdir.okullarımızda sözleşmeli öğretmenlerden çocuklar ne temel alabiliyor nede geleceği sağlam oluyor.tüm yetkililere sesleniyorum.lütfen okullarda eğitim sistemi yükselsin. biri çok iyiyken diğeri farklı olmasın. herkesin çocukları eşit şartlarda eğitim görsün.

 3. ahmet beşir said

  Saygı değer Bakanlık yetkilileri!…..
  Velilerin çocuklarını Eğitim kalitesi yüksek okullara göndermesinin önünü kesiyorsunuz amma okuların eğitim kalitesini yükseltmek için nedense adımlar atmıyorsunuz.Atanan yöneticilerin okulları nasıl idare ettiğini ya görmüyor yada görmek istemiyorsunuz.Okulların başarı durumlarını en iyi bilmesi gereken sizlersiniz.Ancak seviye belirleme sınavlarının sonuçlarını irdelemediğinizi düşünüyorum.

 4. SIDDIK ŞAHAN said

  Bu ne berbat bir durum e kaylıtlarbaşladı dediniz ama iki gündür sayfa açılmıyor. Allah aşkına hiçmi birşeyi doğru dürüst yapmayı öğrenemeyeceğiz. Vatandaşa bu kadar saygısızlık olmaz

 5. adnanyilgen said

  kayıt parası yerine internet parası ödettirecekler sanki 🙂

 6. bayram kılıç said

  bu nasıl sistem böyle 4 gündür kayıt yapacam hep arıza yazıyor acaba nezaman arızayı teknik servis giderecek.kayıtlar sona erincemi? bilginize arz ederim.

 7. halil said

  e-kayıt için tam olarak adresi verebilecek olan var mı şimdiden teşekkürler

 8. yakup said

  benim merak ettiğim bu okullarda görev yapanlar çocuklarını aynı okula mutlaka isteyeceklerdir sanıyorum torpil ve kayıt parasının önüne geçebilmek için yapılmış çok komik bir uygulama tabiki herkez çocuğu için en iyi eğitimi almasını ister peki yanlış anlaşılmasın en iyi eğitimi kimler hak ediyor acaba bakanlıkca parası ve dayısı olanlarmı?

 9. ebru said

  sayın bakanlık yetkilileri e kayıtdönemini başlattınız ama okullrda neler dönüyor onalarıda bi zahmet araştırıverseniz.çocugumun iyi bir eğitim alması için iyi bir okula yollamaya çalışıyoruz istenen (sözde bağış) ücretlerinden haberiniz var mı? o kadar paramız olsa özel okula yollardık çocuğumuzu bu yaptığınız maduriyeti artırmaktan başka işe yaramıyor. lütfen OKULLARI DENETLEYİN.

 10. isyankar said

  yazıklar olsun ödedigim vergiler bu devlete haram olsun bu kadar rezalet bir egitim sistemi baska bir ülkede varmı acaba okula gidiyorsun okul git internetten azıl der internete gidersin sayfa açılmaz sonrada efendim aşırı yıgılmalardan sayfalar kitlenmekte derlerr yada ver müdüre el altından 300 500 tl yazdırr bumu egitim kalitesi yazık yazık çok yazık ey devlet ne verdinde ne istiyorsun

 11. mehmet eren said

  öğrencilerin en yakın okula gitmesini sağlamayı anlamlı görüyorum ancak bizim ikamet ettiğimiz yerde bize yakın üç okul bulunmaktadır.Bakanlığın benim çocuğum için belirlediği okul diğer iki okula göre ulaşımı daha zor bir konumdadır.Bu nedenle öğrenciyi tek bir okula mahkum etme yerine hiç değilse yine okul mesafesi gözetilerek bir iki tercihinin olmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.İnsanlar çok iyi muhitlerde oturmayabilir ama başarısı yüksek olan okullarda çocuklarını okutmaya haklarının olduğunu ve bu uygulamanın geniş çerçeveli düşünülüp öyle uygulanmasını maddi olarak zayıf olan ailelerin bir de buradan darbe almamasını arzu etmekteyim.

 12. gülay yıldız said

  e kayıt çok saçma önce bütün okulların kalitesini bir yapın sonra bu sisteme geçin bende çocuğumun eğitimi iyi bir okulda yapmasını istiyorum bu hakkımızı elimizden alamazsınız iyi semteki çocular iyi eğitim alsın bizim çocuklarımız kötü olanla yetinsin varmı böyle bişey en önemli olan eğitim hakkımızı elimizden böyle saçma bir sistemle alamazsınız ben çocuğumu istediğim okulda okutmalıyım çünkü benim çocuğumun geleceği söz konusu böyle saç ma bir düzen olamaz

 13. gülay yıldız said

  önce bütün okulların eğitim sistemini eşitlayin aynı semtte iki okul ama arada dağlar kadar fark var iyi olanı seçmek bizim de hakkımız eğitim hakkımızı elimizden alamazsınız

 14. lütfen bu sistem kalksın

 15. hakan said

  üç gündür kayıt yapmak için ugraşıyorum fakat birtürlü kayıt yapamıyorum

 16. sinem köprü said

  Lütfen okullar arası dengeyi kurduktan sonra bu sisteme geçin. Bir yanda amaçlı istekli donanımlı öğretmenler diğer tarafta isteksiz bir sürü yaşlı ve emekli öğretmenler hala görevde . Eğer dengeyi kuramıyorsanız ki öyle olacak bırakın çocuklarımız özgürce istediği okula gitsin.

 17. mehmet şaban said

  Bu sistemle ,insanların özgür iradesine mani oluyorsunuz. İlkokullar arası eğitim farklılığı apaçık ortada .Parası olmayan ve özel okula gönderilemeyen çocuklarımızın sonunu çok merak ediyorum.Vay halimize.Bırakında insanlar istedikleri okula çocuklarını göndersinler

 18. ahmet hakan tapınarcı said

  eğitim eşitliği ve okulların şartlarında eşitlik sağlanmadan bu şekilde bir sistemin uygulanması adetletsizlikten başka bir şey değil. Milli eğitim bakanlığını elinde bulunduran Adalet ve kalkınma partisi, yaptığı her icraatta olduğu gibi bu uygylamada da adaleti sağlayamadı. SAyın miil eğitim bakanı, kendi çocuğunuzu nasıl bir okula gönderirdiniz. Nasıl bir eğitim verirdiniz. Sayın başbakan ya siz. Hangi özel okula gönderirdiniz.

 19. derya tan said

  sizin uygun gördügünüz okulara kayıdı yapmanız güzelmi oldu yorum yapamıcam ama kayıt ücretinin kalktıgına çok sevindim nerdeyse bir kira parası ödücektim.

 20. alper said

  ya arkadaşım nerden oluyor bu kayıtlar nerden yapıcam e kılavuzdan bişey anlamadım nerden yapılıyor ilk öğretim kayıtları lütfen yardım

 21. hayri said

  yakında gideceğimiz dersanelerede karışırlar

 22. ahmet okumuş said

  ben bir veli olarak e-okul uygulamasına karşı değilim ama çocuğumun okuyacağı okulu benim seçmem gerektiğini düşünüyorum. hiç olmazsa bu uygulamada yakın çevremdeki okullardan 3 tanesini seçme şansımızın olması gerekirdi.

 23. duygu said

  bütün okulların seviyesi eşit olmalı o zaman çok saçma bi uygulama olduğunu düşünüyorum bizim evimize en yakın okul çok kötü ve eğitim seviyesi çok düşük iyi bir okulada adresim uymadığı için alınmıyor bence bu uygulama kaldırılmalı yada okulların nitelikleri geliştirilmeli

 24. SÜLEYMAN ÖZÇELİK said

  zil sesini bile duyduğum komşu ilçedeki okul bizim eve çok yakın ama malesef
  kayıt hakkımız yok
  Kendi mahallemde 3 kat daha uzak okula yönlendiriliyoruz.
  haksızlık haksızlık haksızlık
  en yakın okul farklı ilçede olunca işler değişiyomu
  nasıl komisyon bunlar

 25. arkadaşlar e-kayıt 29 haziranda başlıyacak yazıyolar bide 1 haziranda başladı yazıyorlar bunlar mı mal yoksa biz mi

 26. ...x said

  ya bu kayıtlar nerden yapııpo anlamadım ki ya

 27. ebru said

  cok rica ediyorum sayın yetkililer cocugumun okulunu secme sansına sahip olmaktan bizi men etmeyin lütfen bu sistem kalksın.

 28. Aslı said

  İnanamıyorum, ben Ünalan mahallesi girişinde bir sitede oturuyorum, bana en yakın okul tam bir rezalet. Kalitesiz bir eğitim veren, pislik içinde yüzen bir okul. Okuyan çocukların sosyo ekonomik düzeyi çocuğumun yaşayabileceği bir ortam değil. Bu nasıl iş böyle ? Mecbur muyum buna ?

 29. ebru said

  okullar doldugunda ne olacak bizi bilgilendirirmisiniz

 30. Zeynep Sargın said

  E Kayıt sistem açısından iyi ancak aynı ilçede veya ilde farklı eğitim veren bir çok okul var ama aynı kalitede olduğunu düşünmüyorum. Eğitimde seviye aranmasını doğru bulmam aslında eğiticiye saygısızlık kabul ederim ama bazen açık açık belli oluyor okul sonuçlarında. Eğitim standartı eşitlenirse eminim ki bu sistem hepimiz bu sitemişn faydalarını görebiliriz.

 31. Taner ÇELİK said

  kapımı açtığımda,nöbetten çıktığımda okulun zil melodisiyle uyanıyorum ama cocuğumu bu okola yazdıramıyorum.Bu sistemi getirene yazıklar olsun

 32. Taner ÇELİK said

  benim oturduğum yere yakın okulları okul açıldığında mahkemeye vereceğim bakalım kimin dayıları ankarada otyuruyor göreceğiz.

 33. çağlanur kılınç said

  bu ne ya hiç bişe olmuyor doğru dürüst bir site olsun lütfennnnnnnnnnnnn

 34. recep cayır said

  sızın kaydınızında daha ne dıyeyım en allahım yarabbım bu nasıl ıs herkez nerden bılsın bılgısayar kullanmayı ne mal ınsanlarsınız bu sıstemınde sızınde topunuzun da allah be…. ya neyse defolun basımdan

 35. sercan said

  1 hazirandan beri ugraşıyorum fakat bir türlü kayıt işlemini halledemedim lütfen yardımcı olurmusunuz.

 36. meral said

  bende aynı sizler gibi düşünüyorum çocuklarımızın hayatlarıyla oynuyorlar.Tek yapabildigimiz çocuklarımıza iyi egitim verebilmekti onuda elimizden aldılar.hep zengin çocuklarımı biyerlere gelecek.

 37. Hüseyin Demir said

  Öğrencilerin en yakın okula gitmesini ve servis olanağının kaldırılmasını sağlamayı anlamlı görüyorum ancak bizim ikamet ettiğimiz yerde bize yakın üç okul bulunmaktadır. Bakanlığın benim çocuğum için belirlediği okul, diğer iki okula göre ulaşımı daha zor bir konumdadır. Bu nedenle öğrenciyi tek bir okula mahkum etme yerine hiç değilse yine okul mesafesi gözetilerek bir iki tercihinin olmasının daha uygun olacağını düşünmekteyim. İnsanlar çok iyi muhitlerde oturmayabilir ama başarısı yüksek olan okullarda çocuklarını okutmaya haklarının olduğunu ve bu uygulamanın geniş çerçeveli düşünülüp uygulanmasını arzu ediyorum. Bakanlığın şu anki belirlediği okul için çocuğumu servise vermek zorunda kalacağım. Etrafımda daha yakın okul varken daha uzağa göndermeği anlamsız buluyorum.

 38. mehmet emin said

  arkadaşlar ilkokulkayıt yaptırabilen varsa bi zahmet bizede yol göstersin
  bunlar tarif etmiyolar sizler bri yardımcı olun
  şimdiden tşk ediyorum

 39. fazilet said

  bu sistem çok saçma
  insanların istediği okula gitmelerine karışmaları çok saçma

 40. aysel said

  ya bu sistem kadar saçma bişey görmedim geçen yıl ana sınıfı kaydı için göbeğimiz çatladı seneye kesin devam dendi fos çıktı sonuçta herkes çocuğunun iyibi okulda olmasını ister ayrıca bu maddi kriz zamanında herkes bütçesine göre ikamet ediyo ama bizim çabamız çocuklarımızı adam gibi okutmak iş krizi yetmedi insanları birde okul için mağdur ediyolar yazık şu insanların haline kimse istediği şartlarda yaşamıyo ama en azından şu okul olaylarını düzeltsin şu yetkililer tabikide onların tuzu kuru özel okullarda kolejlerde okuyo çocukları tok açın halinden anlamazmış zaten yazık çocuklarımıza biraz iyi niyet istiyoruz başka bişey değil

 41. murat ahmetoğlu said

  hiç bir şey anlamadım ya ..ne saçma bir sistem..adres kontrolüne tıklıyorum alakasız bşeyler çıkıyo yada hiç açılmıyor…adam bişeşler yapsak olmazmı ya offf

 42. sena said

  ya bu nasıl sitem ya eskiden hgem okula ghitip yaptırıyoprdun ay.bir kayıt yaptıranmatık kardeş

 43. Şevki Köpüren said

  Bu sistem çocuklarımızı yani gelecegimizi ikiye ayırmaktadır. Birinci çocuk; kolej kalitesindeki okullarda yani hiç bir eksiği olmayan. Bir öğrenciye en az bir bilgisayar düşen, deneylerini labaratuvar eşliğinde eksiksiz yapan yani kısaca tam teşekküllü bir öğrenim görecek.İkinci çocuk:bir bilgisayarın başında en az beş öğrecisi olan,labaratuvarı odası bulunan ama içinde hiç birşeyi olmayan kısacası sadece adı okul olan bir okulda okuyacak. Velisi de başarılı çocuğunu, birinci çocuğun okudugu okula göndermek isteyecek ama bunu ”e kayıt” denen kayıt sistemi engelleyecek. Kısacası evini taşımak zorunda kalacak. Zenginin çocugu yine makam mevki sahibi olacak, garibanın çocuğuda yine garibanlığa talim edecek. ”e kayıt”sisteminin özü kısaca budur.

 44. ömer said

  İyi,güzel,hoş ama e-kayıt da “okul numarası” gerekiyor kayıt için.Daha ilkokula yeni gidecek çocuğun okul numarası nerden olacak?kayıt kabul olunmuyor.
  Lütfen yardım edin.
  omkay_1@hotmail.com

 45. azime said

  okullar arası eğitim koşulları ve öğretmen kalitesi aynı olmalı.bu sağlandığı takdirde insanlar ne dersanelere nede özel okullara çocuklarını gönderirler.e kayıt aslında iyi belirli okullardaki yığılmayı buna bağlı olarak trafiği çocukların kilometrelerce ötedeki okullara gitmesini önleyecek ama her okulda eşit eğitim kalitesi sağlanmalı.

 46. OKAn said

  Bende Kac Gündür Kayıt Yapmaya Çalışıyorum Fakat Sitede Sorun Var ßosa Ugrasmayın Sitede Sorun Giderileseye Kadar kayıtlar Durdurulmustur!..

 47. TUĞTEKİN said

  GÖREV YAPTIĞIM OKULA ÇOCUKLARIMIN KAYDINI YAPTIRAMAYA-CAKSAM YERE BATSIN BU SİSTEM.

 48. METİN TAŞ said

  Saygıdeğer Yetkililer

  Görüldğü gibi bütün veliler bu sistemden şikayetçi. Uygulamanın yanlış olduğunu sizde biliyosunuz.Benim ikiz çpcuklarım var kayıt yapyırmam gerekiyor fakat oturdğumuz ev iki okul arasında eşit uzaklıkta fakat kayıt ön görülen okula gitmek için araçların yoğun geçtiği caddeden geçeleri gerekiyor tehlikeli bir geçiş olduğu için aile tereddütte kalacak, fakat diğer okula gitmek daha kolay çünkü hiç cadde yok. Bu sistemin kaldırılması nı veya alternatiflerin çoğatılmasını istiyorum.

 49. arzu said

  bu ne yanii ben hakkıma razı olacam tamam ama razı olmayan adres değştşren boş ev gösteren yakınının yanında oturuyor gösterenler in benden üstünlüğü ne onlarıda tespit edecekmisiniz.sayın yetkililer sizler de evinize en yakın okulamı gönderiyosunuz çocuklarınızı haksızlık yapanları bukup ceza vercekmisiniz tabiki hayır bu nasıl eğitim eğitim diye bağrıyorlar nerde eğitim öğretim düzen

 50. SEVİL KAZANKAYA said

  çalışan bir anneyim etütlü bir okula ön kayıt yaptırdım ve çıkmadı daha sonra öğrendim ki çoğu velinin bir yakının yanında çalışıyo gösterilerek benim ve benim gibi çalışan annelerin hakkı yeniyo bu devlet bu kadar sıkı eğitim için sistem getiriyo o zaman ya çalışan anneleri niye düşünmüyorlar ben geç vakitte eve geliyorum çocuğum annem de ikamet ediyo hafta içi, peki ben çocuğumu nasıl ikametimin olduğu yerde okula verecem bana iyi bir bakıcı sunacaklar mı?

 51. sadakat said

  lütfen biz çocuklarımızın eğitimini doğru okullarda almasını istiyoruz kayıtlı olduğumuz okullara göndermek istemiyoruz çocuklarımızın hakkını yemeyin eğitiminde şüphe duyacağımız okullara vermek istemiyoruz bizim de okul seçme hakkımız olsun birde izmir ali fuat cebesoy ilk öğretim okulu bahçesinde her hafta düğün yapılıyor çok rahatsız oluyoruz paralar kime gidiyor aceba çaresine bakın lütfen

 52. yasemin said

  bu nasıl bir sistem devlet herşeyi düzelttide sıra okullara mı geldi; ayakta alkışlıyorummm… bir berbat zorumluluğa daha hoş geldik. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyorum; altarnetifler üretilsin diyorum. Tercih hakkımızı bize geri verin; en azından çocuklarımızın hakkını yemeyin..

 53. ALİ GÖKDUMAN said

  Bütün okullardaki eğitim seviyesini eşitlemedikten sonra e-kayıt zarardan başka bir şey değil.aynı bölgede bulunan iki okul arasında eğitimde çok büyük fark var.benim çocuğumun suçu nedir ?
  Birtarafta eğitim seviyesi çok düşükken diğer taraf kolej düzeyinde eğitim veriyor!
  Bir de okul içinde öğretmen fatörü bunu nasıl cözeceksiniz? Bir öğretmenm çok iyi çocuğa ilgili. diğeri tam tersi. lütfen eşit olun. hak yemeyin!

 54. ayşe kulaksız said

  bu sistemi çıkaranları göreve çağırıyorum bu saygısızlığı düzeltsinler 23 gündür uğraşıyorum ne site çalışıyor nede sisteme girilecek bir yer belirtmişler nede meb.goc.tr’den yapılabilecek bir yol var nebiçim iş ne yapacağımızı bilemiyoruz yardım edin anlayamadık bu sistemizinizi en azından bağış yapıp 1 günde çoçuğumuzu yazdırıyorduk şimdi işkenceye çevirdiniz MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇALIŞANLARI GÖREVE LÜTFENNNNNN

 55. yha herşey açık ama tam kayıt tarıhı ve bıtıs tarıhı verılmemiş çok açıkça yazılsa neyse

 56. yah herşey çok açık ama bıde tam tarıh verseydınız

 57. serpil said

  Bu uygulamadan bende şikayetçiyim.Evimize yakın okul var ama kalitesi düşük.Seçim hakkı vermiyorsunuz.Ayrıca kaç gündür giriyorum çocuğum okula kayıt olup olmadığınıda öğrenemedim.Belki çocuğum geleceğin başbakanı olcak ama elinden alıyorsunuz.Neden?Kayıt parasına çözüm bulamayıp neden acısını çocuklarımızdan çıkarıyorsunuz.Kayıt parası alan devletin çalışanı değil mi?Zaten sözleşmeli öğretmen alıp iyice milli eğitimi çöktürdünüz.Sözleşmeli öğretmen bugün yarın giderim diye çalışıyor mu?Çocuğumun geçen sene anaokula giderken,sınıfta öğretmen olmasına rağmen bir başka çocuk çocuğumun yüzünü makasla kesti.Ayrıca kayıt parası dışında okullarda aidat adı altında para toplanıyor.Devlet yakacak göndermiyor diye söylüyor müdürler.Öğretmen sınıfta sıcaktan yanıyor diye klima parası bile toplanıyor.Çocuğumuzu mu okutuyoruz haraç mı veriyoruz belli değil.İLK başta sistemim değişmesi lazım.Çocuklarının seviyelerine göre sınıflar ayarlanmalı ve o seviyeyi götürebilecek öğretmenler yetiştirmeli.Eğitim fakültelerinin önünde durup bir bakın yetişen öğretmen adaylarına.O zaman belki biz velileri anlayabilirsiniz…

 58. coşkun said

  Öncelikle tüm devlet okulların kalitesi aynı düzeydemi? böyle bir uygulamaya geçiliyor.Acaba bu yasayı çıkartan bakanlarımızın çocukları ikamet ettikleri muhitlerdeki okullara mecburen kaydettirceklermi? merak ediyorum.Tüm Türkiye biliyorki okullar arasında dağlar kadar farklar var önce tüm okulları aynı seviyeye getirin ondan sonra böyle bir sisteme hep beraber geçelim.Hangi anne,baba istemez çocuğunun daha iyi eğitim almasını soruyorum?Ey devlet büyükleri.

 59. NAZAN said

  ben çalışan bir anneyim çocuğumun devlet okuluna gitmesi gerekiyor fakat etütlü yani saat 16.00 ya kadar okulda kalması gerekiyor ki ben çalışabileyim fakat yeni sistemde benim evime yakın etütlü hiçbir okul yok bu durumda ne yapmam gerekiyor baştan çalışan anne babanın istekleri dikkate alınmayacak demişler zaten yani şikayet etmeyin paranız varsa özel okula verin yoksa milli eğitim bakanlığı nereye diyorsa oraya vereceksin yavrunu.yok böyle bi saçmalık lütfen aklı başında bir kişi çıkıpta sistemi oturtmadan böyle birşey yapamazsınız desin,

  gerçekten çok zor durumda olacağım

 60. FARUK ANZAFLIOĞLU said

  SAYIN BAKANIM
  Van’ın elverişli coğrafi konumu, çağlar boyunca insan yerleşimi için uygun bir ortam hazırlamıştır. Uzun süre Urartu Devleti’ne merkezlik yapan Van, bu devletin yıkılışından sonra siyasi istikrarsızlığa sahne olmuş ve çeşitli devletlerarasında sık sık el değiştirmiştir. 1548’de Osmanlı Devleti’ne dâhil edilen Van, bu dönemde de bölgenin cazibe merkezi olma özelliğini sürdürmüştür. Yakın tarihimizde yakılıp yıkılan Van şehri, cumhuriyetin kuruluşundan sonra eski şehrin kuzeyinde yeniden yapılandırılmaya başlanmış ve nüfus artışına paralel olarak okul sayısının artırılması yoluna gidilmiştir. Halen kullanılan okul binamızın da inşası bu çalışmalar neticesinde 1940 yılında 2 katlı olarak tamamlanmıştır. Ancak bu binadan değişik tarihlerde çeşitli kurumlar (İnönü İlköğretim Okulu, Endüstri Meslek Lisesi, Askeri Mahkeme ve Milli Eğitim Müdürlüğü) yararlanmış, binanın ikinci katı 1945 yılında meydana gelen depremde yıkılmıştır. Okulumuza, Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal’in soyadı ad olarak verilmiş ve 1956 yılında binanın sağlam kalan bir katında eğitim öğretime başlanmıştır. 1965 yılında yapılan tamiratla okulumuzun ikinci katı da eğitim öğretimde kullanılacak hale getirilmiştir.1997 yıl genel tadilatı yapılarak eksiklikleri tamamlanmış ayrıca bu tarihe kadar kullanılamayan bodrum kat düzenlenerek kullanıma açılmıştır. Okulumuza olan talebin artması ve binanın ihtiyaca cevap verememesi neticesinde 2001 yılında ek binanın temeli atılmış ve 2002’de tamamlanmıştır.
  Bunun üzerine Atatürk İlköğretim Okulumuzu kapatmak ve bir daha böyle bir okulun ismi ve okulun varlığı olmayacağını Van Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafın da söylenmektedir. Van Atatürk İlköğretim okulunun 1100 örencisi bulunmaktadır. Öğretmen sayısı ise 40–45 civarında, yani şimdi biz velileri olarak okulumuzun kapatılmasını istemiyoruz. Bu konuda Van Atatürk İlköğretim Okulu görevlileri ve yetkili kişiler tarafından okulu sonunun ne olacağı hakkında bir bilgi veremiyorlar. Van Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da her hangi bir bilgi alamıyoruz.
  Yani şimdi biz veliler olarak bu bilgileri kimden alacağımızı bilmiyor ve ikinci vatandaş muamelesi görüyoruz. Van da ki diğer okullarda bizim öğrencilerimiz almıyorlar.
  Ben bir veli olarak şimdi kime başvuracağımı bilmiyorum. Bizim çocuklarımızın eğitim hakları ne olacak bu çocukları eğitimlerini nasıl yaptıracağımızı bilmiyoruz yani 1100 öğrenciyi Van Merkezdeki hangi ilköğretim okuluna yerleştirmeyi düşünüyorlar. Van da ki tüm okulların sınıf mevcutları 40–50 öğrenci sayısının üstünde bu sayının azaltılması gerekirken daha da arttırıyoruz. Sayın Bakanım sizden biz veliler olarak bu konuya el atılması ve Van Atatürk İlköğretim Okulunun kapatılmaması veya yerine bir okul yapılması ve ATATÜRK isminin Van Merkezinde yaşatılması için Sayın Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu Hanımefendiden yardımcı olmasını bekliyoruz.

  Faruk ANZAFLIOĞLU
  0535 888 06 60 -VAN

 61. Oğuz said

  Mükemmel bir sistem , bundan daha iyisini yapacak varsa buyursun. şimdi yorumlara bakıyorum ön yargılı sistemin çalışmadığından şikayet ediliyor yahu allah aşkına alttaki yazıyı notu okuyun 29 hazirandan itibaren kayıt başlanacak deniyor. artık şu tabuları yıkın elbet yeni sistem yeni olanın sıkıntısı olur, aksayan yönleri belirtin olumlu yönde eleştiri yapın vicdanınızla ….

  • CEM EDİZ said

   Oğuz bey bence siz mükemmelin kelime anlamını bilmiyorsunuz, mükemmel olan da aksaklık ve sıkıntı olmaz , yeni olan bu sistemde aksaklık ve sıkıntı varsa deneme yanılma yolu ile çözülür kanısındaysanız Eğitimin deneme yanılması olmaz, bu sistemle bazı okullarda sınıflar 35 – 40 kişilik ken başka bir okulda 15-20 kişilik olacak nerde hak , nerde adalet!

  • ........ said

   benim iki çocum var abisi 5 sınıfa geçti,kardeşi abisini okuduğu okulda anasınıfını okudu şimdi kardeşi başka okulda kaydı çıkıyor okullar farklı ders saatleri farklı aynı anda nasıl bir okulda olacam söylermisin.bu mükemmel olan.

 62. makbule said

  Benim iki oğlum var.Bu sisteme göre ikisi ayrı okula gidecek ve birisi servisle birisini ben aracımla götürmem lazım çünkü eve yakın okula servis yok.artık nasıl olur bilmem
  kafa ağrısından başka bişey değil bırakın herkes istsdiği okula göndersin.Bu ne biçim şey buyazda kafamızı meşgul edecek bişey çıktı.

 63. AYŞEGÜL said

  neden herkez gibi bizimde seçim hakkımız yok?
  niçin istediğim seviyedeki bir okula çocuğumu gönderip eğitim seviyesinin bilincinde olamamıza engel olunuyor? bu sistemi hayata geçirmeden önce okulların ve eğitimcilerin seviyelerini yükseltmeniz gerekmiyor mu acama???
  illaki para sahibi olup özel okullaramı göndermeliyiz yaniiiiii

 64. isimsiz said

  bu ne böyle yaaa Bu uygulamadan bende şikayetçiyim.Evimize yakın okul var ama kalitesi düşük.Seçim hakkı vermiyorsunuz.Böyle giderse çocuklar eğitimini düşük derecelerde alacak ya

 65. arzu said

  hayatımda gördüğüm en berbat uygulama güya kayıt parasının önüne geçecekler para yine alınıyor ama adı bağış benim 2 çocuğum var biri 4. sınıfta biri anasınıfında oğlum ablasının gittiği okula gidemiyor ben birini başka öbürünü başka okula nasıl götüreceğim hiç bunu düşündünüzmü sayın bakanlar oturduğunuz yerden yasa çıkartmak kolay birde kendiniz uygulayında görelim bakalım bu yasayı

 66. feride said

  şimdiye kadar herkes istediği okula çocuğunu gönderdi.ben çalışan anne ve babayım.çocuğumu işyerim değilde oturduğum yere yakın okula vermek isteniyor.çocuğuma nasıl hangi şartlarda okula yolluycam.

 67. feridun said

  bu kayıt ları tam olarak hangi siteden yapabiliriz.bir türlü bulamadım bu kayıt yerini yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 68. ENGİN said

  benim sorumluluğumdakiçocuğumla ilgili kararı bana sorulmadan başkalarının vermesi akla ve mantığa uygun değil. aynı istikamette okul var ama nedense madur ediliyorum.

 69. ENGİN said

  bana daha yakın okul var ama en uzak olan bana uygun görülüyo.Türkiyemizde yaşamayı zorlaştırmayın kolaylaştırın ALLAH aşkına.

 70. ersin said

  şu gelen sistem hem aileleri hem öğrencileri perişan etti.ilk önce eğtim kalitesini düzeltin her okulun öğretmen seviyesini eşit hale getirin velilerin okul telaşını bitirin

 71. mehmetogün salihoğlu said

  Her okulun eğitim kalitesi aynı değil .bir şeyler yapmak isteniyorsa öncelikle okulların kalitesini aynı sevyeye getirsinler…

 72. Ahmettangüner said

  ne guzel demışsınız bızım mahallede de 2 okul var ama 2 okulunda egıtım durumları arasında cok buyuk fark var bır ınsanın egıtım hakını elınden alabılen bır ulke burası.yanı en azzından tercıh hakkı olmalıdır.

  • CEM EDİZ said

   Bu sistem özel okulların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil,Antalya da mevcut özel okulların %80 i malum teşkilatların elinde ki sanırım Türkiye’nin dğer illerinde de durum farksız.

 73. cevdet göksu said

  Bulunduğum mahallede 1 okul var oda yarım gün eğitim veriyor. çalışan anne ve babalar ne yapacak işi mi bırakacak, oda yetmez evimi taşıyacak? aynı okulda görev yapan komşum öğretmen fakat okulu tavsiye etmiyor zaten okulda tam gün eğitimde yok herhalde çocuğum biz gelene kadar okul müdürünün odasında bekleyecek herhalde yasayı çıkardıklarına göre bunu da düşünmüşlerdir.

 74. halil çagaş said

  evt bu ne biçim sistem yaaaaaaaa benim çocuğum başka bir okulda bu sene kızımıda abisinin olduğu okula vermek istiyorum ama maalesef veremiyorum ..ben nasıl gidip gelirim iki farklı okula saateri farklı,eğitimi farklı,sınıfları çok kalabalık,eğitimi düşük istemiyorum ben çocuğumu oraya göndermeyi ayıptır ya..olurmu böyle saçma şey.bizlere lütfen bir kolaylık gösterin

 75. habibe said

  sevgili bakanlık yetkilileri.
  herkes gibi bende bu sistemden şikayetçiyim.ben çocuğumu bu sene 1. sınıfa kayıt ettireceğim ama bu uygulama bana büyük sıkıntı verecek.oturduğum mahallede iki tane okul var.biri üst düzey bir okul diğeri ise değil.her ebeveyn gibi bende çocuğumu iyi eğitim veren bir okula kayıt ettirmek istiyorum.ama sizin bu sisteminiz benim bu isteğime engel teşkil ediyor.ben çocuğumun iyi bir eğitimle yetişmesini istiyorum.kayıt parasından kurtaracaksınız bizi belki ama çocuğumuzun geleceğini tehlikeye attığınızın farkında değilsiniz.lütfen buna bir çözüm bulun…

 76. berna arbaş atalay said

  BU TÜR UYGULAMALAR ÇOK İLKEL..ÇOCUĞUMU DİLEDİĞİM OKULA YOLLAMA ŞANSOÖ OLMALI.ÇHANGİ ÇAĞDAYIZ DERSİNİZ?

 77. berna arbaş atalay said

  okullar arasındaki eğitim farkını çok iyi biliyoruz..çocuğumun geleceği ile mi oyanayalım?bu uygulama kalkmalı.

 78. sanki şimdi kayıt parası alın mayacak okullarda gene yaparlar yapacaklarını

 79. sema macit said

  Tamam sizler bir konuda haklısınz para alınmasın diye çok güsel herkesin bulunduğu yere kayıt yapıyorsunuz fakat çalışşan anen baba çocuğunu okuldan alıcak bir durumu yok ise işine yakın bir yere göndermek ister buda endoğal hakkıdır bu konuda bir çözüm olması lazım her aile ister çocugunu en iyi okullar yada okul sonrası etütlere ama şu ekonomik krizde mümkün degil bu lütfen hassasiyet gösterilmesini rica ediyorum.

 80. hayro said

  bu sistemde, bolgesinde ikamet eden ogrencisi olmayan ya da cok az olan okullar ne yapacaklar?

  4-5 kisi icin sinif mi acilacak? Yoksa bu okullar yakinda kapanacak mi?

 81. e-kayıt zede said

  tek kelime ile allah belasını versin bu sitelerin

 82. Mustafa Öner said

  Kayıt işlemleri yada hangi okula yönlendirdiklerinin kayıtı ile bir internet adresi bilenler Allah rızası için versinler mebin tüm sitelerini gezmekten helak oldum.

 83. ebru said

  herkes cocugunun ıyı egıtım almasını ve ıyı bır okula gıtmesını ıster.pekı bu uygulamayla cocukların gıttıgı okulların kapasıtesı belırlendımı bazı olullarda 8 derslık var bu cocuklar sınıfta kac kısı olacak..soruyoruım sıze

 84. halim araslı said

  Bu sistemde gözardı edilen ve düşünülmeyen önemli hususlar

  -karı ve koca veya Karı Koca aynı ilkokulda öğretmen.
  başka bir bölgeye tayinleri çıkmış .
  şimdi bu adamalar ilkokul 1’e giden çocuklarını nasıl başka bir okula gönderebilirler.

  -Abla veya abi bir ilköğretim okulunda okuyor (4,5,6,7 sınıf gibi) .
  karı koca çalışan insanlar.
  yeni okula başlayacak çocukları var.
  bu çocuğu nasıl başka bir okula gönderecekler.

  -En önemli husus ise okulların eğitim konumundaki eşitsizlikleri.
  bir bakıyorsunuz bir okul eğitim öğretimde hep ilk 3te yer alıyor.
  diğer bir okul son sıralarda yer alıyor.

  • Ramazan GÜREL said

   Size katılıyorum.Farklı okullarda öğretmen olupta çalışan anne ve babaları düşünmeden çıkarılmış bir uygulama.Çaresizlik içindeyiz.İlla birilerine boyun mu eğeceğiz.

 85. ozlm said

  ben bu işten hiçbirşey anlamadım nasıl olacak nasıl yapılacak yada hangi yerden olacaksa güzel bir şekilde izah edin

 86. kaan said

  29.06.2009 tarihinde başlıcak denıldı ama suan hala yok tam olarak bır tarih verırsenız sevınırım

 87. bedriye kaya said

  hergün sistem değişiyor,değil veliler okul yönetici ve çalışanları dahil kimse e-kayıt olayını bilmiyor acaba milli eğitim bakanımız bu yeni sistemi tam anlayıp kavraya bilmiş mi? çocuğumu kayıt yaptıracağım ama ne yapacağımı bilmiyorum bilen birileri varsa lütfen bana anlatsın.

 88. adanalı said

  hadi hayırlısı bi zengin etmediğiniz muhtarlar kalmıştı onlarda zengin oldu.anlarsınız ya indiragandi falan yani.

 89. yasemin said

  bende çok aradım ama buldum çok kolay arkadaşlar şimdi e okula gırın orda e okul yönetım bilgilendırme var oda alta kısım da burata tıklayınız bölümü var oraya tıklayınız sonra sayfa açılır t.c var gırınız girişe tıklayınız sonra çocugunuzun hangı okulda ismi oldugunu ögrenın bulamazsanız benım msn yasemin218@hotmail.com yardım ederım….

 90. kardeşim bana soruyor nezaman yapacaksınız bukayıtlarıbunun yüzünden tatile gidemiyoruz

 91. hayatımda gördüğüm en çirkin şey

 92. yasemin said

  benim iki cocugum var bırını ıyı bır okula yollayarak egıtım hakkını verdım ama dı ger cocugumu cevremdekı okullardan bırıne yollayarak bu hakkını elınden alıcam
  sokagına bıle yollamadıgım cocugumu o cocuklarla aynı sıradamı otutturcam yakınımdakı okulda duvarları bıle söküyolar kızlar camlardan petler atıyo müdüre sikayete gidiyolar ne yapabilirm bu cevre böyle diyor şimdi ben oğlumu bundan sakınabildim ama kızımı kendi ellerimle cocuklarımı korumak adına komsusunu bıle edınmedıgım bu cevre okula yollamıycam ya butun okullar aynı duzeyde olcak yada ben okutmıycam oturdum agladım herkez tercıhını kendı yapmalı en dogal hakkımız bu sokagında oynatmadıgım cocukla yan yana otutturmıycam bıde kızları okutalım ha okutmuyorum oglumla arasında haksızlık hıc yapmadım sımdı de yapmıycam ya olcak ya olcak

 93. gülçin said

  BU NE SAÇMA BİR SİSTEM DAHA ÖNCEDE ADRESİM TUTMADAN BÜYÜK OĞLUMU YAZDIRDIĞIM OKULA ŞU ANDA KÜÇÜK OĞLUMU YOLLUYAMIYORUM BAKANLARIMIZ MI? VELİ TOPLANTILARINA KATILIP KARNELERİMİZİ ALICAK İKİ OKULA NASIL BÖLÜNEBİLİRİM BÜYÜK OĞLUM BİR OKULDA KÜÇÜK OĞLUM BİR OKULDA HANGİSİNİN 23 NİSAN ETKİNLİKLERİNE GİDEBİLİRİM BÜYÜĞÜNE Mİ? KÜÇÜĞÜNE Mİ? BAKANLARIMIZ 23NİSAN ETKİNLİKLERİNİ YADA KARNELERİ 2 OKULU BİRLEŞTİRİP Mİ? YAPMAYI DÜŞÜNÜYORLAR ÖYLE İSE İKİSİNDEDE AYNI ANDA BULUNABİLİRİM ÇOCUKLARIMIN İKİSİNİDE MUTLU EDEBİLİR İM? ANASINIFI ARKADAŞLARI İLE AYNI OKULA GİDEMİYECEK OLAN OĞLUMU GÜNLERDİR AĞLATTIKLARI İÇİN BU SİSTEMİ ÇIKARAN BÜTÜN BAKANLARA SONSUUUUZZZ TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM VE HEPSİNİ AYAKTA ALKIŞLIYORUM

 94. fuat arman said

  bu adresler sanırım 6 ay evvelki adresler.şimdi aynı adreste oturmuyorsak ne yapacağız.evi gerimi taşımamaız gerekiyor??
  nasıl bir adrese dayalı yerleştirmedir anlamadık??güncellenmemiş ki hiç bir adres???

 95. kadir balbay said

  şimdiye kadar onbinlerce yorum okudum bir tane bu sistemden memnun olan bi vatandaş görmedim. zengin insanlar istediği koleje yada özel okula çocuğunu gönderecek züğürt vatandaşa sen kendi mahallendeki okula gönder denecek, hemde bu züğürt vatandaşın verdiği oylarla göreve gelen bi hükümet yapacak bunu.eğitime destek bumu kaç veli çocuğunu ana okuluna göndermekten vazgeçti bu sistemden ötürü bende vazgeçtim yazıklar olsun

 96. devlet memuru said

  EY E-OKUL MUCİTLERİ!! AT GÖZLÜĞÜ TAKIPTA MI YAPTINIZ BU MÜTHİŞ İCADI? ÖYLE HEP AYNI YÖNE BAKIP ALLAH NE VERDİYSE YÜRÜDÜNÜZ GİTTİNİZ, ÖYLE Mİ? SİZİ ONAYLAYANLAR, ONLARI ONAYLAYANAR DA HİÇ DÜŞÜNMEDEN BASTILAR MI İMZAYI, ELİNE SAĞLIK ÇÖZDÜK ŞU KAYIT PARASI İŞİNİ DİYE, SEVİNE SEVİNE..BU SENE GAZETELER BAS BAS BAĞIRMAYACAK KAYIT REZALETİ DİYE, HOŞUNUZA GİTTİ DEĞİL Mİ? KENDİNİZLE ÖVÜNÜRKEN ÇOK ALILLIYIZ DİYE, BÖBÜRLENİRKEN..VE SEN EY DÜNYANIN EN AKILLI İNSANIO GENELGEYE ANA SINIFI, KARDEŞ, VE ÇALIŞAN ANNE BABA İBARESİNİ YERLEŞTİREN AKILLI HİÇ DÜŞÜNMEDİN Mİ AKLININ KÖŞESİNE BİLE GELMEDİ DEĞİL Mİ BU İNSANLAR NE YAPACAK DİYE? ÇOK BASİT ŞİMDİ DÜŞÜN BİR BAKALIM, O MÜTHİŞ ZEKANLA BUNA DA KESİN BİR ÇARE ÜRETİRSİN : ÇALIŞAN VE YALNIZ BİR ANNE,ÇEVRESİNDE ETÜTLÜ OKUL OLAMAYAN BİR ANNE, ÇOCUĞU OKULDAN SAAT 1 DE ÇIKINCA VE KENDİSİ O ÇOCUĞA BAKABİLMEK İÇİN SAAT 4 E KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDAYSA 7 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNA O ZAMAN ARALIĞINDA NE YAPMASINI SÖYLESİN? DEVLETTEN AMCALAR, TEYZELER GELİP SANA BAKACAKLAR MI DESİN? CEVAP BEKLİYOR BU ANNE EN KISA ZAMANDA. EMİNİM BİR CEVABI VARDIR. HEPİMİZ İNSANIZ, YAPMAYIN, BİZİ ÇARESİZ BIRAKMAYIN, BU KEPAZELİĞE BİR AN ÖNCE SON VERİN. VERİN DE HERKES ÇOCUĞUNU İSTEDİĞİ VE ŞARTLARINA EN UYGUN OKULA GÖNDERSİN.

 97. devlet memuru said

  BAKIN!! İYİ OKULU KÖTÜ OKULU GEÇTİK! SİZE ÇOCUKLARIN SOKAKTA KALMASINDAN BAHSEDİYORUM.KİMSEM YOK, PARAM PULUM YOK, ÇEVREMDE ETÜTLÜ OKUL YOK, BİR TANECİK YAVRUM VAR HAYATTA GÖZÜM GİBİ BÜYÜTTÜĞÜM. 5 SENEDİR YUVAYA GİDEN BENİM CANIM YAVRUM.ANNESİNİN GELİP HER AKŞAM ONU ALMASINI 4 GÖZLE BEKLEYEN YAVRUM. 5 DAK. GECİKİNCE ANNESİ, AĞLAMAKLI OLAN YAVRUM. DAHA FAZLA YAZACAK BİR ŞEY YOK SANIRIM

 98. Günhan said

  Bu sistem saçma olduğu kadar da adaletsiz bir sistem.Özel okula verebilecek kadar parası olan veli çocuğunun okulunu istediği gibi seçebilecek ama maddi olarak daha zayıf olan veli çocuğunun gideceği okulunu hiç bir koşulda seçemeyecek.Anlaşılan burda Milli Eğitim velilere diyor ki,”iyi okul istiyorsan bütçeni zorla çocuğunu özel okula gönder”.
  Başka bir adaletsizliğe gelirsek.Bundan üç yıl önce internet kaydı adı altında başlatılan ve şimdiki sistemin ilk versiyonu olan sistemle bir çok veli çalıştıkları iş yerlerine yakın okullara ya da diğer çocuklarının okudukları okullara çocuklarını kayıt ettiler.Şimdi aynı Bakanlık, bu insanların okula yeni başlayacak çocuklarını bu okullara kayıt yaptırmalarına izin vermiyor.Yani binlerce aile planlarını,iş durumlarını Bakanlığın 3 sene önceki uygulamasıyla ayarladılar.Arkadan gelen çocuklarını kardeşlerinin yanına gönderebileceklerini düşünerek hareket ettiler.Anadolu yakasında oturan bir aile iş durumundan ötürü çocuğunu avrupa yakasındaki bir okula verdi.Şimdi yeni başlayacak çocuğu evinin en yakınındaki okula otomatik kayıt oldu.Bakanlık bu durumda olan binlerce aileye bütçesinden bakıcı parası yollar mı? Tabi ki yollamaz! Milli Eğitim Bakanlığı iki uygulama arasındaki büyük farklılıklar ve anlamsızlıklar sonucunda binlerce insanı madur etmiştir.Bu konuda daha yüzlerce örnek vermek mümkün.Peki Bakanlık yaptığı adaletsizliği farkında değil mi?Bence bal gibi de farkında.Anlaşılan bu uygulama ile bir taşta üç beş kuş vurma peşindeler.Kuşlardan biri özel okullara öğrenci yönlendirmek.Bir diğeri yeri iyi konumda olan ve öğrenci kaydını bölge dışından yapan okulların arsalarını satmak.Bir diğeri trafiği rahatlatmak(okullar kapalı sanki trafik çok rahat)!

 99. duygu kılıç said

  benim oturduğum yerde evime 5 dakika mesafedeki okula değilde en az 25-30 dakika uzaklıkta bulunan bir okula çocuğumu yazdırmam gerekiyormuş. bu durumun düzeltimesini istiyorum. Oturduğumuz sitedeki ilkokul 1. sınıfa gidecek çocukların bu mağduriyetini gidermek ve sorunu çözmek için nerelere başvurmak gerekiyor?

 100. dynamic said

  eger gerçenten işe yarayacaksa öncelikle okulların egitim kalitesini eşitlesinler,azami ölçüde temizlik ve güvenligi sağlasınlar.aynı mahallede okul olmasına rağmen öğrencim farklı bir semtteki okula veriliyor bu nasıl adrese dayalıymı onu anlamadım.

 101. canan said

  ben okul öncesi öğretmeniyim bu sene köyde görev yapıcam ve bir tane oğlum var.okulun karşısında anneannesi oturuyor.ikamet ettiğim yerde çocuğum okula giderse okuldan çıkışta o küçücük çocuk tek başına eve nasıl gidecek ha şimdi onuda mı biz düşüneceğiz diyceksiniz ama devletin bana verdiği maaş la ben çocuğumu özel okula gönderemem

 102. esin said

  eğitim seviyesi düşük ne kadar okul var. çocuğum ilk yıldan okulu sevmeyecekse bu kimin suçu olacak.lütfen herkes sesini duyursun.bu sistemin kalkması için ne yapmak gerekiyorsa biri bize yol göstersin.hepimiz elimizden geleni yaparız, di mi arkadaslar

 103. ertuğrul artun said

  sayın yetkililer benim 2 çocuğum var biri 5 snıfta diğeri ise abisinin okuduğu okulda anasınıfını okudu.şimdi ise başka okulda kaydı çıkıyor.sizce böylemi olmsı gerek.bizim zaman kaybımız ne olacak ikiside farklı okullarda 2 okul arasında mekikmi dokuyacağız.böyle saçmalık olmaz.inşallah düzelir binlerce kişinin derdi çözülür saygılar

 104. filiz said

  küçük kızım bu sene istemediğim halde bulunduğumuz semtteki, merkezin göbeğinde olmasına rağmen BERBAT bir okula kaydı yazılmış.durum böyle olunca da iyi bir okul yanında ev aramaya koyulduk.işe bakınki adres tutmasına rağmen bu seferde sürekli okulların kayıt alabilecekleri sokakları mahalleleri değiştirip duruyorsunuz.hangi akla hizmetsiniz sayın(!)yetkililer?????ne yapacğımızı şaşırdık.tam bir evde kara kılıyoruz.haydaaa okulun kapsama alanı dışına çıkmış.hayret edilecek bir durumda okulun bulunduğu caddeden kayıtları kaldırıp sittin metre uzaklıktaki mahalleyi kapsamaya almaları.NİMET ÇUBUKÇU SÖZÜM SANAAAAA!!!!!EVİNE GİT BULAŞIKLARI YIKA İNAN DAHA FAYDALI OLURSUN!!!
  bu arada şu servis olayına da birkaç söz etmeden geçemiycem.o kadar insanın ekmeğine mani oldunuz.bir okulda otuziki servis var ve bu servislerden sadece ikisi okulun çevresini topluyor.merak ediyorum servisçiler ve aileleri için bir düşkünler evimi açmayı planlıyorsunuz??öyleya bu kadar insanı mağdur edip ortada bırakmayı düşünmüyorsunuzdur.Bu kadar Allahtan peygamberden haktan hukuktan yanasınızya.bırakında din işlerine diyanet ve imamlar baksın.sizde gerçek işinizle uğraşın.birde sürekli HAYDİ KIZLAR OKULA dedirttip durmayın komik oluyorsunuz!!.haala bir okul bulamazsam(daha doğrusu iyi bir okul yanında ev)kızlarımı okula göndermiycem .hadi gelin alın bakiyim.evet birde büyük kızım var benim .bu sene ilköğretim üçüncü sınıfa başlayacak.kardeşinin durumu yüzünden okulundan ayrılmak zorunda kalan zavallı büyük kızım.birde psikolojiden bahsetmeyin bana çocuğum gizli gizli ağlıyor.bişeyi başaramıyorsunuz madem cehennem olun gidin!!son bişey var özel okullarıda kapatın o zaman herkes eşit olsun öyle gidin…..

 105. adem said

  berbat bir sistem çocugumu istedigim okula gönderemiyorum en yakın okul denilen yer 2km ve tam gün egitim veriyor 6 yaşındaki çocuk günde 8km yol gidip gelecek okula başlamadan okuldan nefret edecek.serviside yok .çocugumu servisi bulunan okula gönderemiyorum malesef ikametgahımı degiştirmek zorunda kalıyorum…bakanlık yetkilileri bu yanlış sistemden biran önce vazgeçmelidirler

 106. ali said

  sayın yetkilliler bende bu konuda dan şikayetciyim. bu yaptığınız sistem sadece kırsal kesime hitap ediyor
  .YANLIŞ. YANLIŞ .YANLIŞ.sistem zaten burumu olan işini yapıyor. yaben bizim gibiler İŞ te bu eşitlik adı altında yapılmış bir CİFTE standarılktır.bence buradaki amac kırsal kesimi metropel kesimden ayırmaktır. EĞİTİM özgürlüğümüz elimizden alınmış tamamen bir kalıba sokulmuştur.ben esnafım .eşim bana yakın calışmaktadır.2.50kmile3km arası okulla işim .şimdi nerede mantık nerede eşitlik.kim gidip alacak. kim gidip ilgilenecek. sayın YETKİLLİR bi yemek satimiz var 45 dakika napacaz bazen oda yok bari okula yatak ta koyunda cocuk orada yatsın .okulumu kökten işyerine taşıyalım yoksa işimizimi okulun yanına taşı yalım .ikimde calışan insanlarız . akşama evde kadınlar matinasını izlemiyoruzki ya şimdi bu yarıda bırakılırda cocuk kuldan alınıp gelicek diyelim. calışmak sucmu .hani eğitim öcelikti ben cocuğumu da okulundan alıp yanıma nasıl getireceğimi bile aşamadım. EĞİTİMİ HADİ CANIM SİZDE BİZ KİM EĞİTİM KİM.bu yasayla nekedar EĞİTİMLİ olduğumuz belli .ne yazsam boş vazgeciyorum daha fazla yazmıcam by

 107. göksel said

  Ben çocuğumu okula kaydettiremiyorum yakınımdaki okul 1km olmasına rağmen kayıt yapılmıyor.Adres sistemine göre 4km uzaktaki bir okula kaydı çıyor.Büyük çocuğum yakınımdaki okula 6.sınıf.gidiyor.Bu sistem saçma bir sistem okul özgürlüğü kısıtlanamaz.

 108. RECEP IŞIK said

  BÖYLE İŞ OLURMU YAA.BENİM EVİM OKULA 500 METRE UZAKLIKTA.ÇOÇUĞUMUN E KAYIT YERİ 5 KM UZAKLIKTA Kİ OKULA ÇIKMIŞ.İLKÖĞRETİM 1.SINIFA GİDECEK Bİ ÇOÇUĞU NASIL 5 KM UZAKLIĞA GÖNDERCEĞİZ.ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIĞIMIZ BU ZAMANDA SERVİS ÜCRETİNİ NASIL VERECEĞİZ.OTURDUKLARI YERDEN E KAYIT SİSTEMİ YÜRÜTÜYOLAR.GELİP ALLAH RIZASI İÇİN OKUL UZAKLIKLARINI ÖLÇÜP KENDİLERİNİ BİZİM YERİMİZE KOYSUNLAR.

 109. ake said

  kılavuz adı altında sayfalarca – gerekli ya da gereksiz – bilgiyi bana okutacağınıza rica etsem şu kayıt işini adım adım anlatacak veya direk linki verecek bir yer yok mu?

 110. ramazan doğanülker said

  Sayın yetkililer
  uygulamaya çalışmış olduğunuz bu sistem sizce bir kişinin eğitim hakkı elinden alınmıyormu. bu sistemtemde okullar arasındakı dengesizlik olduğundan dolayı zenginin çocuğu merkezde en iyi yerlerde okuyacak eğitimi iyi alacak ve geleceği olacak fakirin çocuğu ise kenar mahalle okullarında ne kadar eğitim alabilirse o olacak peki sınavlarda da ayrım yapılıp herkesin almış olduğu eğitim ölçüsünde soru sorulacak tabiki yok eee bizim çocuklar zenginin çocukları ile yarışacak sizce başarılı olabilirlermi besili atla besisiz atı yariştırın bakalım sonuç hüsran şimdiden bu çocukları geleceği yok bence milli eğitim iki halk zümre yaratmaya çalışıyor ben veli olarak çocuğumun hakkını yetkili kişlere helal etmiyorum inşallah zaman içerisinde kazdıkları kuyuya düşerler. bence referandumdan önce böyle bir sistemin uygulanmaya konması hata evet şimdi ders verme zamanı

 111. ilyas yavuz said

  E KAYIT UYGULAMASINI BAŞLATAN YETKİLİLER ATATÜRK MAH. 2.SAÇMA SOK. UŞAKTA İKAMET EDİYORUM 2007-2008 YILINDA KAYDIM ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULUNDA İDİ 2008-2009 YILINDA KAYDIM GÜLİLKÖĞRETİM OKULUNDA 2009-2010 YILINDA KAYDIM ALPERGÜNBAYRAMİLKÖĞRETİM OKULUNDA ÜÇYILDA ADRES AYNI AMA HER YIL OKUL DEĞİŞTİ İKİ ÇOÇUGUM BU YÜZDEN AYNI OKULA GİDEMİYOR ŞİMDİ SORUYORUM ADRESE EN YAKIN OKULA GÖRE E KAYIT SİSTEMİ AYARLADIK DİYORSUNUZ ACABA BENİM EVMİ YERİNDE DURMUYOR YOKSA OKULLARMI HAREKET EDİYORDA EVİMİN E KAYITTA HER YIL BAŞKA OKULA GEÇİYOR SAYIN YETKİLİLERDEN CEVAP BEKLİYORUM BU SAÇMALIK KAKKINDA SAYGILAR

 112. zeynep kızılateş said

  sayın millieğitim bakanı bence adrese yakın okul uygulamasından önce okullardaki eğitim dengesizliği sorununu çözüp okullar arasındaki uçurumları kapatın.neden benim çocuğum başarı düzeyi yüksek bir okula gitmesin..velilerin elini kolunu bağlayacağınıza eğitim ve öğretimdeki başarısızlığınızın sebebini bulup hatalarınızı düzeltin.herşey oy alana kadarmı.izmirin zaten okulları beş para etmez..neden bakanım neden…kitaplarımız neden bomboş…eski öğretmenlermi iyiydi başımızdakilermi iyiydi bir anlasam..okullara para döküp çocuk okutsakta cahil nesiller bizi bekliyor..20sene önce öğrendiğim bilgilerin çeyreği verilmiyor okullarda..bizleri kontrol edeceğinize kendinizi önce kontrol edin sayın bakanım.kim eğitimi yükseltirse oyum ona.

 113. gönül saygın said

  bu ülkede doktor seçme hakkı var da neden çocuklarımızın geleceği için büyük önemi öğretmen seçme hakkı yok.doktorların biri iyi biri kötü de ,öğretmenlerin hepsi iyi mi.çocuklarımızı şahsiyeti bozuk öğretmenlere nasıl teslim edelim.kaldı ki ben çalışan bir anneyim,bölgemdeki okulların biri tam,diğeri yarım gün.benim yarım gün eğitim veren okula düşmem hangi adalete sığar.önce fırsatları eşitlemeniz gerekmezmi? lütfen kuralları ihtiyaca cevap vermek için koyun,insanları zora sokmak için değil.

 114. burcu akdeniz said

  ben bu yeni sistemi hiç beğenmedim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: